Af formand
Christian G. Jensen


Mail: alleenlund@gmail.com

Telefon: 23 26 96 25

Tak for en vellykket generalforsamling

 
Mandag den 7. juni holdt vi generalforsamling. Det var en rigtig god aften med en god debat. Jeg er glad for, at så mange valgte at bruge en sommeraften på at høre om foreningens arbejde. I år var min beretning kortere, end den plejer. Det var helt bevidst og lidt af en øvelse, da vi har rigtig mange bolde i luften i vores forening. Vi har også en sund økonomi og overvejer, om vi skal sætte yderligere ind politisk. Vi ønsker ikke at samle mere til huse.
 
På generalforsamlingen blev de bestyrelsesmedlemmer, der var på valg, genvalgt, og vi fortsætter arbejdet. Jeg håber, det er udtryk for, at du synes, vi gør det godt. Du kan se, hvem alle medlemmer af bestyrelsen er på vores hjemmesiden: https://bit.ly/3gY7OA0
 
Generalforsamlingen er den tid på året, hvor vi har mulighed for at mødes i foreningen og få feedback på årets gang – hvad gik godt, og hvad gik mindre godt. Var der noget, vi ikke fik vendt i år, er der heldigvis kun 271 dage til næste generalforsamling. Husk at sætte kryds i kalenderen den 24. marts 2022. 


Forbruget af glyphosat skal sænkes

 
I Danmark har vi et stort forbrug af glyphosat. Det er ikke forbudt, men der er stor politisk bevågenhed om ukrudtsmidlet, og vi risikerer at miste retten til at bruge det. Derfor vil jeg opfordre til, at vi alle tænker over, hvornår vi bruger glyphosat, og om det overhovedet er nødvendigt. Jeg vil også opfordre til, at vi tager debatten i vores erhverv. Vi har tidligere stået sammen om at løse den udfordring, der var med Boxer. Det samme kan vi gøre med glyphosat. Det er afgørende, at vi også i fremtiden kan bruge glyphosat de steder, hvor det er nødvendigt.

Inden længe sætter Landbrug & Fødevarer og SEGES fokus på problemstillingen i en kampagne. 


 

Beder-sagen


Beder-sagen rumsterer, og vi er der, hvor vi synes, at vi har landet erstatningen på et fornuftigt niveau. Derfor ønsker vi ikke at gå videre med sagen. Bo Vægter fra Aarhus Vand er ude med riven i pressen og lægger ikke skjul på, at han er uenig i overtaksationskommissionens kendelse. Han mener, at erstatningen til landmændene er alt for stor.  Det håber vi ikke, Aarhus Kommune lader sig påvirke af. Det vil ikke klæde byrådet at gå i retten med sagen, når en uvildig kommission har besluttet størrelsen på erstatningen - det er sådan, et retssamfund fungerer.
                                                                                         
Selv om vi lukker Beder-sagen nu, ved vi godt, at der er lignende sager under opsejling rundt om Aarhus. Vi ved også, at der er stor forskel på bedrifternes størrelser, hvilket vi skal have håndteret bedst muligt.
 
Vi har fortsat en retssag kørende, der skal kaste lys over, om Aarhus Kommune har ret til at handle, som den har gjort. Retssagen er afgørende for, hvad der kommer til at ske fremadrettet. Vi er slet ikke færdige, men har rundet en vigtig milepæl med det punktum, der forhåbentlig er sat i Beder-sagen.


 


God sommer


Når jeg kigger ud ad vinduet, ser det ud til, at vi får en fantastisk høst. Det skal vi glæde os over. Det er en del af det at være landmand. Inden vi får set os om, sidder vi på vores mejetærskere og er i fuld gang. Det er nogle fantastiske -og travle - måneder, vi går ind i. 

Under høsten bliver bestyrelsesarbejdet skruet ned på lavt blus. Vi har også travlt i marken som alle andre landmænd. Dog fortsætter det politiske arbejde i Foreningssekretariatet, hvilket betyder, at du fortsat kan blive kontaktet. Jeg håber, du vil tage godt imod de henvendelser, der måtte komme, på trods af travlhed.
 
Med ønsket om en rigtig god høst – og en god sommer
/Christian

 

 


Besøg vores Facebook side


Kontakt foreningssekretariatet på telefon 87 28 26 02