Af formand
Christian G. Jensen

Mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Telefon: 23 26 96 25

Delegeretmøde 


Hvert år i november er der delegeret-møde i Herning. Det er en god måde at mødes på.  I år var det dejligt, at vi igen kunne samles oven på et heftigt år med både MeToo, mink og ny landbrugsaftale.

Delegeret-møde er grundstenen og demokratiet i vores organisation og en vigtig del i den kommunikation og politikudvikling, vi arbejder med. Det er her, vi mødes på tværs af Landbrug & Fødevarer og alle landbo- og familielandbrugsforeninger i Danmark, og det er her, vi i fællesskab er i dialog med landspolitikere med indflydelse på vores erhverv.

Den åbne debat
Hvert år har alle delegerede mulighed for at komme på talerstolen i to minutter for at skabe opmærksomhed om et emne eller en problemstilling, de finder vigtig – og få et svar fra formandskabet i Landbrug & Fødevarer. I år var jeg på talerstolen for at opfordre til, at vi skal handle, hvis vi ønsker at ændre på tingene.

Se med her - kvaliteten af lyden kunne have været bedre.

 


MeToo i Landbrug & Fødevarer


I 2021 har MeToo desværre ramt Landbrug & Fødevarer. I Efteråret kørte Danbred-sagen og satte sine aftryk i vores organisation. Der blev begået fejl, og der blev sagt undskyld. For et par uger siden kom det frem, at finansdirektør Lars Daugaard var blevet opsagt på grund af adfærd, der var i strid med værdierne i Landbrug & Fødevarer.

Jeg vil gerne rose vores formand for den måde, sagen er blevet håndteret på. Landbrug & Fødevarer har slået sig på Danbred-sagen, men har lært af de fejl, der blev begået. Det har jeg respekt for. Også ros til Landbrug & Fødevarer for hurtigt at have indkaldt alle formænd for landbrugsforeningerne i Danmark til Teams-møder for at informere os, da Danbred-sagen rullede, og da Lars Daugaard blev opsagt.
 


En vellykket Landbrugskonference 

 
Tak for den store opbakning der var til Landbrugskonferencen den 22. november. Det var en rigtig god dag, der både bød på muligheder, visioner og håb for fremtiden. Vi står over for en kæmpe udfordring og skal have fundet løsninger på, hvordan vi bliver klimaneutrale i 2050. På Landbrugskonferencen blev der præsenteret en række spændende muligheder, og der er ingen tvivl om, at vi kommer til at producere fødevarer på en helt ny måde i fremtiden. Vi kommer sikkert også til at bidrage til helt andre produkter end dem, vi kender i dag. 

Der er heller ingen tvivl om, at vi har en opgave foran os med et landbrugsforlig, der skal løftes. Det kan se håbløst ud, men vi går efter bolden – også selv om det nogle gange er politik og ikke faglighed, der er afsættet.

Medlemsarrangementer
Det er en fornøjelse at bruge kræfter og ressourcer på arrangementer, når I møder så talstærkt op. Det oplevede vi både til Landbrugskonferencen, og da vi var på Vestre Mølle. Den store tilslutning giver os mod på mere, så du kan se frem til flere spændende arrangementer og sammenkomster i det nye år.Lær bestyrelsen at kende 

For at du kan lære din bestyrelse bedre at kende, præsenterer vi i hvert nyhedsbrev et bestyrelsesmedlem. I dag kan du læse om:


Christian Højgaard Weigelt

Jeg driver et landbrug med malkekvæg 12 km vest for Aarhus. Det har jeg gjort siden 2005. Først var det som I/S sammen med min far, men da han pludselig dør i december 2013, står jeg alene. Siden jeg mistede min far, har jeg været på lang personlig rejse sammen med min kone Lone og vores to børn Marikka på 17 og Kaare på 13 år.
 
Når man overtager en virksomhed, som jeg gjorde, er det svært at omstille sig. Jeg var et produkt af det, jeg kom fra, og drev mit landbrug med følelser. I 2018 var jeg ved at gå konkurs. Jeg lagde mig fladt ned og spurgte om hjælp i mit netværk. En af mine kammerater etablerede kontakt til en erfaren erhvervsmand – Jens Anker Boye. Han ville gerne hjælpe mig. Han så min virksomhed og gjorde det tydeligt for mig, at jeg ikke kunne betale mine regninger med følelser. Det var en vigtig erkendelse. Et møgbeskidt arbejde lå foran mig.
 
Jeg var klemt op i en krog og skulle vise mine kreditorer, at jeg var den rette mand på posten. Jeg solgte ud af jord og maskiner og fyrede medarbejdere for at skaffe likviditet og økonomisk uafhængighed. Jens ringede til mig hver dag og sagde: ’Er du klar Christian? Hvis du ikke fortsætter med at have gejsten, kan jeg ikke hjælpe dig. Så er det ligegyldigt’. Han var efter mig, og han drev mig videre. Jeg kunne ikke have klaret det uden ham, men jeg kunne heller ikke have klaret mig uden min familie. Vi stod sammen alle fire og knoklede fra morgen til aften. Min kone er også landbrugsuddannet, men fik fuldtidsarbejde ved siden af, for at vi kunne tjene så mange penge som overhovedet muligt. Når andre holdt fyraften, fortsatte vi. Sådan stod det på i to år.
 
I julen 2019 ringede jeg til Jens og sagde tak for samarbejdet. Vi var desværre kommet lidt på kant af hinanden. Han svarede: ’Ved du hvad Christian – det er jeg glad for, at du siger. Nu er du klar’. Sådan var Jens. Kort og kontant. Han havde helt sikkert ventet på, at jeg trådte i karakter. Jeg er dybt taknemmelig for den store indsats, han gjorde for mig og min familie – og han ville ikke have en krone for det.
I 2020 dør Jens.
 
I dag er skuden vendt, og jeg har igen medarbejdere ansat til at hjælpe på gården. Jeg er målrettet, stolt af min indsats og ser positivt på fremtiden. Klima kan godt betale sig, og jeg ser mange flere muligheder end begrænsninger. Jeg elsker mit landbrug, og jeg elsker at være landmand, men mest af alt elsker jeg min familie.

/Christian Højgaard WeigeltKontingent til L&F og din forening  


Vi er ved at gøre klar til opkrævning af kontingent for dit medlemskab af vores forening. Du vil modtage fakturaen i din mailboks i uge 2 eller 3. Hvis ikke er det en god idé at tjekke dit spamfilter. Taksten til L&F vil stige en smule. Det kommer dog ikke til at påvirke dit kontingent, da foreningen betaler differencen. På generalforsamlingen blev det tilkendegivet, at vores egenkapital er stor nok, og vi vælger derfor at gøre det på denne måde.

Hvis du ikke er på PBS eller på leverandørservice, anbefaler vi, at du tilmelder dig hurtigst muligt - så sker opkrævningen helt pr. automatik.

Som medlem af vores forening er du med til at styrke det politiske arbejder både lokalt og nationalt.

Vi glæder os til at se dig til arrangementer i det nye år.


Glædelig jul


Inden længe banker juleaften på døren, og jeg vil gerne takke for året, der er gået. Det har på mange måder været begivenhedsrigt. 2021 blev året hvor et bredt flertal i Folketinget landede en ny landbrugsaftale for grøn omstilling af dansk landbrug. Der er nok af udfordringer i horisonten, og vi får nok at se til i de kommende år, men vi har altid været omstillingsparate og gode til at indrette os under de forhold, der har været gennem tiden. Det ligger i vores DNA – så hvis nogen kan flytte sig, er det os.

Corona fylder desværre igen mere og mere, og behovet for hygge og fællesskab bliver større. Jeg håber, du vil tage dig tid til at nyde julen med din familie. Det er vigtigt at nyde frirummet og prioritere de nærmeste.

Rigtig glædelig jul
/Christian


Besøg vores Facebook side


Kontakt foreningssekretariatet på telefon 87 28 26 02