Sparekassen Vendsyssels Jubilæumslegat
af 4. december 1984

Sparekassen Vendsyssels Jubilæumslegat uddeler én gang årligt midler til unge under uddannelse.

 

Legatets formål

Legatets formål er at yde økonomisk støtte til unge landmænd m/k fra foreningens område, der er i gang med en landbrugsfaglig uddannelse, er færdiguddannet og er i gang med landbrugsfaglig efteruddannelse, eller er under uddannelse til at virke i den landøkonomiske rådgivningstjeneste.

Legatansøger skal have arbejdsmæssig tilknytning til foreningens område.
 

Udlodning

Renterne af et fastsat beløb udloddes til ansøgere af legatet. Der er derfor ikke et fast beløb til udlodning.
 

Ansøgning

Legatet ansøges ved udfyldelse af nedenstående skema:

Ansøgningsskema

Skemaet udfyldes og indsendes til:

Sparekassen Vendsyssels Jubilæumslegat
C/O Landboforeningen Kronjylland
Trigevej 20
8382 Hinnerup
eller sendes på mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Ansøgningen skal være os i hænde senest d. 1. marts 2022.
 

Udbetaling

Legatet uddeles på Landboforeningen Kronjyllands generalforsamling. 

Det er et krav at ansøgere kan deltage i generalforsamlingen torsdag d. 24. marts 2022, eller kan møde personligt op et andet sted efter aftale med legatets bestyrelse.

Tidligere prismodtagere: 

2021

Laust Gammelgaard, Tinghøjvej 96, Randers NV
Mads Glud Petersen, Finderupvej 7, 2.4, Aarhus C
Christian Ditlev Brock Jensen, Tjerrildvej 26, Ryomgård
Marius Tønning Nørgaard, Nørgårdsvej 11, Randers SV
Frederik Berg Olsson, Mølhaugevej 15, Gjern
Michelle Hadberg, Enslevvej 4, Ulstrup
August Kau Lægsgaard Madsen, Randersvej 188, Aarhus N
Tobias Hovalt Bertelsen, Voer Færgevej 50, Ørsted
Ena Louisen Britt Hansen, Voer Færgevej 50, Ørsted
Rikke Lykke Eriksen, Overgårdsvej 44, Havndal
Nicolaj August Brock Jensen, Tjerrildvej 26, Ryomgård
Esben Precht Jensen, Skærvad Alle 1, Grenaa
Maiken Lykke Eriksen, Balgårdsvej 32, Spentrup
Jacob Vedersø Laursen, Overskovvej 4, Auning
Jeppe Østergaard Andersen, Frederiks Plads 8, 3.10, Aarhus C

2020 Karina Mølck Rasmussen, Sønderhøj 30, 8260 Viby J.
Mads Braae Anthonsen, Ebeltoftvej 124, 8544 Mørke
2019

Frederik Floor Bock, Podeledsvej 3, 8920 Randers NV
Sebastian Rønne Østergaard Larsen, Lindbjergvej 99, Lindbjerg, 8960 Randers SØ

2018 Emil Huulgaard Sørensen, Vester Allé 20, Assentoft, Randers SØ
Klaus Precht Jensen, Østervangs Allé 33, Auning
2017

Mette Mølholm Juul Mikkelsen, Stenhøjvej 4, Søften, 8382 Hinnerup

2016

Ej uddelt

2015

Mette Mølholm Juul Mikkelsen, Stenhøjvej 4, Søften, 8382 Hinnerup
Michael Hjort Ranch, Tretommervej 39, 8240 Risskov
Martin Hjort Ranch, Tretommervej 31, 8240 Risskov

2014 Kathrine Engdal Nielsen, Tretommervej 31, 8240 Risskov
2013

Benjamin Svendgaard Rasmussen, Østergaardsvej 206, 8340 Malling
Daniel Rosenkilde Damhus, Hillerødgade 118, 2.tv., 2400 København NV.
Helle Dreyer Nielsen, Kirkevej 16a, 8370 Hadsten 

2012 Casper Wahl Andersen, Virring Mosevej 5, 8960 Randers SØ.
2011

Anders Gyldholm Dinesen, Mariagervej 491, 8981 Spentrup
Mark Meldgaard Johansen, Ravngårdsvej 35, 8370 Hadsten
Morten Hjort Ranch, Tønagervej 84, 8970 Havndal

2010

Mathias Bjerren Sørensen, Truevej 24, 9550 Mariager

2009

Erik Bagger Høyer, Hattingvej 49, 8700 Horsens
Christian Frederiksen, Mariagervej 499, 8981 Spentrup
Nikolaj Kjær Christensen, Egevej 2ø, 8920 Randers NV.
Peter Tind, Grenstenvej 42, 8870 Langå